X-Factor
Glorious
Osnovan
2010
Aktualni pobjednik
Švedska
Najuspješnija zemlja
Ujedinjeno Kraljevstvo
Trenutno izdanje
X-Factor Wonderland je najpopularniji talent show u Wonderlandu. Zvijezde u showu stječu titulu pjevača te pobjednik potpusuje ugovor s poznatom wonderlandskom glazbenom kućom AntMusic. Svaku live emisiju gleda oko 10 milijuna ljudi te show prenose i Republic of Đorđe, Westlife, Kobilich, kao i nekoliko europskih zemalja. Natjecanje je osnovano 2010. godine, odlukom WTV saveza, u sastavu Lena Philipsson, Jon Ola Sand, i Simon Cowell. Prva četiri izdanja imala su po 8 kandidata, dok se taj broj povećao od 5. izdanja. Članovi žirija često se mijenjaju, a ovo su zvijezde koje su barem jednom bile u tom sastavu: Simon Cowell, Cheryl, Nicole Scherzinger, Usher, Louis Walsh, Sharon Osbourne, Gary Barlow, Tulisa, Lady Gaga, Jason Derulo, Mel B, i Rita Ora.
Cycles [ ]
#
Winner
Category
Song
Runner-Up
Third place
N°
Winning mentor
Jury
1
Ruth Lorenzo
Over 28s
Knocking On Heavens Door
Brenda Edwards
Jason Derülo
8
Simon Cowell
Simon Cowell, Sharon Osbourne, Louis Walsh
2
Joe McElderry
Boys
The Climb
Cher Lloyd
Charice
8
Simon Cowell
3
Shayne Ward
Boys
No Promises
Sibel Redzep
Miley Cyrus
8
Louis Walsh
4
Anna Bergendahl
Under 20s
This Is My Life
Måns Zelmerlöw
Rebecca Ferguson
8
Sharon Osbourne
5
Alexandra Burke
Girls
The Silence
Shy'm
Eric Saade
24
Cheryl Cole
Simon Cowell, Cheryl Cole, Nicole Scherzinger, Usher
6
Bryan Rice
Over 28s
Breathing
Agnes
Matt Cardle
12
Usher
7
Tone Damli
Girls
I Love You
Linda Pritchard
Nicola Roberts
16
Cheryl Cole
8
Jade Ewen
Girls
Punching Out
Nikki Kavanagh
Jacques Houdek
16
Nicole Scherzinger
9
Alcazar
Groups
Stay The Night
One Direction
Katerine Avgoustakis
16
Usher
10
The Saturdays
Groups
My Heart Takes Over
Rochelle Perts
Safura
16
Simon Cowell
11
Sanna Nielsen
Girls
Empty Room
Sharon Kips
Adlicious
16
Nicole Scherzinger
Gary Barlow, Cheryl, Nicole Scherzinger, Jason Derülo
12
Matthew Raymond
Boys
Price Tag
Lisa Hordijk
Karolina Gočeva
16
Jason Derülo
13
Blue
Groups
I Can
Shiri Maimon
Maaike Vos
16
Gary Barlow
14
Timoteij
Groups
Het
Feminnem
Kitty Brucknell
16
Cheryl
15
Dina Garipova
Girls
What If
Roman Lob
The Wanted
16
Lady Gaga
Gary Barlow, Cheryl, Tulisa, Lady Gaga
16
Shany Zamir
Girls
Forever
Damir Kedžo
Little Mix
16
Cheryl
17
Amelia Lily
Girls
You Bring Me Joy
Charlotte Perrelli
Lena Meyer-Landrut
16
Gary Barlow
18
Sam Bailey
Over 28s
Skyscraper
Alsou
Anton Ewald
16
Gary Barlow
19
Loreen
Over 28s
Euphoria
Olly Murs
Andrei Leonte
16
Cheryl
Simon Cowell, Cheryl, Demi Lovato, Lady Gaga
20
Lines and Colours
Groups
Love On Repeat
Kasey Smith
Helena Paparizou
16
Simon Cowell
21
Natascha Bessez
Girls
Wanna Be Loved
Freaky Fortune
Marcus Collins
16
Demi Lovato
22
Stockholm Syndrome
Groups
Dance Alone
Marina D'Amico
Raffaela Paton
16
Cheryl
23
Fifth Harmony
Groups
Sledgehammer
JEM
Sara Jovanović
16
Rita Ora
Simon Cowell, Cheryl, Mel B, Rita Ora
24
Elhaida Dani
Girls
I'm Alive
Loic Nottet
Jessica Mauboy
16
Cheryl
25
Louisa Johnson
Girls
Tears
Kendji Girac
Il Volo
16
Rita Ora
26
Nadav Guedj
Boys
Golden Boy
Reggie 'n' Bollie
Nina Kraljić
12
Louis Walsh
Simon Cowell, Cheryl, Nicole Scherzinger, Louis Walsh
27
Polina Gagarina
Over 28s
A Million Voices
Ben Haenow
Isa Tengblad
12
Simon Cowell
28
Dami Im
Over 28s
Sound of Silence
Monica Michael
BQL
12
Louis Walsh
29
Saara Aalto
Over 28s
Monsters
Jeff Gutt
Matt Terry
12
Simon Cowell
30
Grace Davies
Girls
Too Young
Kristian Kostov
Melanie Amaro
16
Sharon Osbourne
Simon Cowell, Nicole Scherzinger, Sharon Osbourne, Louis Walsh
31
32
33
Medals [ ]
Updated after X-Factor 23
N°
Country
Score
1
United Kingdom
9
5
7
21
2
Sweden
6
6
2
14
3
Netherlands
3
3
6
4
Croatia
1
2
2
5
5
France
1
3
4
6
Israel
2
1
3
7
United States
1
2
3
8
Greece
1
2
3
9
Denmark
2
2
9
Russia
1
1
2
11
Ireland
2
2
12
Germany
1
1
2
13
Norway
1
1
13
Spain
1
1
13
Albania
1
1
16
Belgium
1
1
17
Azerbaijan
1
1
17
Macedonia
1
1
17
Romania
1
1
17
Philippines
1
1
17
Serbia
1
1
17
Australia
1
1
17
Italy
1
1
Jury panel [ ]
°
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Simon Cowell
2
Sharon Osbourne
Cheryl Cole
3
Louis Walsh
Nicole Scherzinger
4
Jury panel had three members
Usher
°
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
1
Gary Barlow
Simon Cowell
2
Cheryl
3
Nicole Scherzinger
Tulisa
Demi Lovato
4
Jason Derülo
Lady Gaga
°
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Simon Cowell
2
Cheryl
3
Demi Lovato
Mel B
Nicole Scherzinger
4
Lady Gaga
Rita Ora
Louis Walsh
Participating countries [ ]
Updated after X-Factor 23
Country
Television
Debut
Entrants
Best result
Artist
Albania
RTSH
X-Factor 11
6
Failed to qualify
Andorra
RTVA
X-Factor 10
3
16th
Anonymous
Armenia
AMPTV
X-Factor 11
8
Failed to qualify
Austria
ORF
X-Factor 5
6
4th
Conchita Wurst
Azerbaijan
ITV
X-Factor 10
13
3rd
Safura
Belarus
BTRC
X-Factor 8
12
12th
Dmitry Koldun
Belgium
RTBF
X-Factor 5
19
5th
Kate Ryan
Bosnia and Herz.
BHRT
X-Factor 12
4
7th
Marija Šestić
Bulgaria
BNT
X-Factor 11
9
10th
Raffi Boghosyan
Canada
CTV
X-Factor 1
1
6th
Justin Bieber
Croatia
HRT
X-Factor 1
20
1st
Lines and Colours
Cyprus
CyBC
X-Factor 6
11
6th
Ivi Adamou
Czech Republic
ČT
X-Factor 11
4
10th
David Gransky
Denmark
DR
X-Factor 1
20
1st
Bryan Rice
Natascha Bessez
Estonia
ERR
X-Factor 5
10
8th
Vanilla Ninja
Finland
YLE
X-Factor 5
13
5th
Saara Aalto
France
France 3
X-Factor 5
17
1st
Matthew Raymond
Georgia
GPB
X-Factor 11
4
6th
Sofia Nizharadze
Germany
NDR
X-Factor 2
20
2nd
Roman Lob
Greece
ERT
X-Factor 5
17
2nd
Freaky Fortune
Hungary
MTV
X-Factor 10
11
5th
Kati Wolf
Iceland
RÚV
X-Factor 5
11
4th
Yohanna
Ireland
RTÉ
X-Factor 5
19
2nd
Nikki Kavanagh
Kasey Smith
Israel
IBA
X-Factor 9
15
1st
Shany Zamir
Italy
RAI
X-Factor 5
18
6th
Nina Zilli
Violetta Zironi
Kosovo
RTK
X-Factor 19
5
Failed to qualify
Latvia
LTV
X-Factor 5
7
12th
Walters & Kazha
Liechtenstein
1FLTV
X-Factor 11
1
12th
Dreams of Sanity
Lithuania
LRT
X-Factor 13
11
5th
Monika Linkyte
Macedonia
MKTV
X-Factor 2
17
3rd
Karolina Gočeva
Malta
PBS
X-Factor 11
13
7th
Claudia Faniello
Moldova
TRM
X-Factor 11
8
10th
Boris Covali
Monaco
TMC
X-Factor 12
3
11th
Lise Darly
Montenegro
RTCG
X-Factor 9
15
7th
Andrea Demirović
Netherlands
AVRO
X-Factor 5
19
2nd
Rochelle Perts
Sharon Kips
Lisa Hordijk
Norway
NRK
X-Factor 4
17
1st
Tone Damli
Philippines
ABS-CBN
X-Factor 2
1
3rd
Charice
Poland
TVP
X-Factor 7
16
4th
Magdalena Tul
Filip Mettler
Portugal
RTP
X-Factor 5
10
5th
Catarina Pereira
Romania
TVR
X-Factor 4
17
3rd
Andrei Leonte
Russia
Channel 1
X-Factor 11
13
1st
Dina Garipova
San Marino
SMRTV
X-Factor 11
5
13th
Valentina Monetta
Serbia
RTS
X-Factor 1
16
3rd
Sara Jovanović
Slovakia
STV
X-Factor 5
5
8th
TWiiNS
Slovenia
RTVSLO
X-Factor 5
13
11th
Nika Zorjan
Spain
RTVE
X-Factor 1
20
1st
Ruth Lorenzo
Sweden
SVT
X-Factor 2
22
1st
Anna Bergendahl
Alcazar
Sanna Nielsen
Timoteij
Loreen
Stockholm Syndrome
Switzerland
SRG SSR
X-Factor 11
13
4th
Jesse Rich
Turkey
TRT
X-Factor 13
4
8th
Sertab Erener
Ukraine
NTU
X-Factor 5
18
4th
Ani Lorak
Daria Kovtun
United Kingdom
BBC
X-Factor 1
23
1st
Joe McElderry
Shayne Ward
Alexandra Burke
Jade Ewen
The Saturdays
Blue
Amelia Lily
Sam Bailey
United States
CNBC
X-Factor 1
4
1st
Fifth Harmony