FANDOM


X-Factor
XFLogo
Glorious
Osnovan 2010
Aktualni pobjednik Švedska
Najuspješnija zemlja Ujedinjeno Kraljevstvo
Trenutno izdanje

X-Factor Wonderland je najpopularniji talent show u Wonderlandu. Zvijezde u showu stječu titulu pjevača te pobjednik potpusuje ugovor s poznatom wonderlandskom glazbenom kućom AntMusic. Svaku live emisiju gleda oko 10 milijuna ljudi te show prenose i Republic of Đorđe, Westlife, Kobilich, kao i nekoliko europskih zemalja. Natjecanje je osnovano 2010. godine, odlukom WTV saveza, u sastavu Lena Philipsson, Jon Ola Sand, i Simon Cowell. Prva četiri izdanja imala su po 8 kandidata, dok se taj broj povećao od 5. izdanja. Članovi žirija često se mijenjaju, a ovo su zvijezde koje su barem jednom bile u tom sastavu: Simon Cowell, Cheryl, Nicole Scherzinger, Usher, Louis Walsh, Sharon Osbourne, Gary Barlow, Tulisa, Lady Gaga, Jason Derulo, Mel B, i Rita Ora.


Cycles Edit

# Winner Category Song Runner-Up Third place Winning
mentor
Jury
1
SPA Ruth Lorenzo
Over 28s
Knocking On Heavens Door
Brenda Edwards
Jason Derülo
8
Simon Cowell
Simon Cowell,
Sharon
Osbourne,
Louis Walsh
2
UK Joe McElderry
Boys
The Climb
Cher Lloyd
Charice
8
Simon Cowell
3
UK Shayne Ward
Boys
No Promises
Sibel Redzep
Miley Cyrus
8
Louis Walsh
4
SWE Anna Bergendahl
Under 20s
This Is My Life
Måns Zelmerlöw
Rebecca Ferguson
8
Sharon Osbourne
5
UK Alexandra Burke
Girls
The Silence
Shy'm
Eric Saade
24
Cheryl Cole
Simon Cowell,
Cheryl Cole,
Nicole Scherzinger,
Usher
6
DEN Bryan Rice
Over 28s
Breathing
Agnes
Matt Cardle
12
Usher
7
NOR Tone Damli
Girls
I Love You
Linda Pritchard
Nicola Roberts
16
Cheryl Cole
8
UK Jade Ewen
Girls
Punching Out
Nikki Kavanagh
Jacques Houdek
16
Nicole Scherzinger
9
SWE Alcazar
Groups
Stay The Night
One Direction
Katerine Avgoustakis
16
Usher
10
UK The Saturdays
Groups
My Heart Takes Over
Rochelle Perts
Safura
16
Simon Cowell
11
SWE Sanna Nielsen
Girls
Empty Room
Sharon Kips
Adlicious
16
Nicole Scherzinger
Gary Barlow,
Cheryl,
Nicole Scherzinger,
Jason Derülo
12
FRA Matthew Raymond
Boys
Price Tag
Lisa Hordijk
Karolina Gočeva
16
Jason Derülo
13
UK Blue
Groups
I Can
Shiri Maimon
Maaike Vos
16
Gary Barlow
14
SWE Timoteij
Groups
Het
Feminnem
Kitty Brucknell
16
Cheryl
15
RUS Dina Garipova
Girls
What If
Roman Lob
The Wanted
16
Lady Gaga
Gary Barlow,
Cheryl,
Tulisa,
Lady Gaga
16
ISR Shany Zamir
Girls
Forever
Damir Kedžo
Little Mix
16
Cheryl
17
UK Amelia Lily
Girls
You Bring Me Joy
Charlotte Perrelli
Lena Meyer-Landrut
16
Gary Barlow
18
UK Sam Bailey
Over 28s
Skyscraper
Alsou
Anton Ewald
16
Gary Barlow
19
SWE Loreen
Over 28s
Euphoria
Olly Murs
Andrei Leonte
16
Cheryl
Simon Cowell,
Cheryl,
Demi Lovato,
Lady Gaga
20
CRO Lines and Colours
Groups
Love On Repeat
Kasey Smith
Helena Paparizou
16
Simon Cowell
21
DEN Natascha Bessez
Girls
Wanna Be Loved
Freaky Fortune
Marcus Collins
16
Demi Lovato
22
SWE Stockholm Syndrome
Groups
Dance Alone
Marina D'Amico
Raffaela Paton
16
Cheryl
23
USA Fifth Harmony
Groups
Sledgehammer
JEM
Sara Jovanović
16
Rita Ora
Simon Cowell,
Cheryl,
Mel B,
Rita Ora
24
ALB Elhaida Dani
Girls
I'm Alive
Loic Nottet
Jessica Mauboy
16
Cheryl
25
UK Louisa Johnson
Girls
Tears
Kendji Girac
Il Volo
16
Rita Ora
26
ISR Nadav Guedj
Boys
Golden Boy
Reggie 'n' Bollie
Nina Kraljić
12
Louis Walsh
Simon Cowell,
Cheryl,
Nicole Scherzinger,
Louis Walsh
27
RUS Polina Gagarina
Over 28s
A Million Voices
Ben Haenow
Isa Tengblad
12
Simon Cowell
28
 
 
 
 
12
 

Medals Edit

  • Updated after X-Factor 23
Country Gold Silver Bronze Score
1
UK United Kingdom
9
5
7
21
2
SWE Sweden
6
6
2
14
3
NED Netherlands
 
3
3
6
4
CRO Croatia
1
2
2
5
5
FRA France
1
3
 
4
6
ISR Israel
2
1
 
3
7
USA United States
1
 
2
3
8
GRE Greece
 
1
2
3
9
DEN Denmark
2
 
 
2
9
RUS Russia
1
1
 
2
11
IRE Ireland
 
2
 
2
12
GER Germany
 
1
1
2
13
NOR Norway
1
 
 
1
13
SPA Spain
1
 
 
1
13
ALB Albania
1
 
 
1
16
BLG Belgium
 
1
1
17
AZE Azerbaijan
 
 
1
1
17
MAC Macedonia
 
 
1
1
17
ROM Romania
 
 
1
1
17
PHI Philippines
 
 
1
1
17
SRB Serbia
 
 
1
1
17
AUS Australia
 
 
1
1
17
ITA Italy
 
 
1
1

Jury panel Edit

° 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1
Simon Cowell
2
Sharon Osbourne Cheryl Cole
3
Louis Walsh Nicole Scherzinger
4
Jury panel had three members Usher
° 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
1
Gary Barlow Simon Cowell
2
Cheryl
3
Nicole Scherzinger Tulisa Demi Lovato
4
Jason Derülo Lady Gaga
° 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
1
Simon Cowell
2
Cheryl
3
Demi Lovato Mel B Nicole Scherzinger
4
Lady Gaga Rita Ora Louis Walsh

Participating countries Edit

  • Updated after X-Factor 23
Country Television Debut Entrants Best result Artist
ALB Albania RTSH X-Factor 11
6
Failed to qualify
AND Andorra RTVA X-Factor 10
3
16th Anonymous
ARM Armenia AMPTV X-Factor 11
8
Failed to qualify
AUT Austria ORF X-Factor 5
6
4th Conchita Wurst
AZE Azerbaijan ITV X-Factor 10
13
3rd Safura
BLR Belarus BTRC X-Factor 8
12
12th Dmitry Koldun
BLG Belgium RTBF X-Factor 5
19
5th Kate Ryan
BIH Bosnia and Herz. BHRT X-Factor 12
4
7th Marija Šestić
BUL Bulgaria BNT X-Factor 11
9
10th Raffi Boghosyan
CAN Canada CTV X-Factor 1
1
6th Justin Bieber
CRO Croatia HRT X-Factor 1
20
1st Lines and Colours
CYP Cyprus CyBC X-Factor 6
11
6th Ivi Adamou
CZE Czech Republic ČT X-Factor 11
4
10th David Gransky
DEN Denmark DR X-Factor 1
20
1st Bryan Rice
Natascha Bessez
EST Estonia ERR X-Factor 5
10
8th Vanilla Ninja
FIN Finland YLE X-Factor 5
13
5th Saara Aalto
FRA France France 3 X-Factor 5
17
1st Matthew Raymond
GEO Georgia GPB X-Factor 11
4
6th Sofia Nizharadze
GER Germany NDR X-Factor 2
20
2nd Roman Lob
GRE Greece ERT X-Factor 5
17
2nd Freaky Fortune
HUN Hungary MTV X-Factor 10
11
5th Kati Wolf
ICE Iceland RÚV X-Factor 5
11
4th Yohanna
IRE Ireland RTÉ X-Factor 5
19
2nd Nikki Kavanagh
Kasey Smith
ISR Israel IBA X-Factor 9
15
1st Shany Zamir
ITA Italy RAI X-Factor 5
18
6th Nina Zilli
Violetta Zironi
KOS Kosovo RTK X-Factor 19
5
Failed to qualify
LAT Latvia LTV X-Factor 5
7
12th Walters & Kazha
LIE Liechtenstein 1FLTV X-Factor 11
1
12th Dreams of Sanity
LIT Lithuania LRT X-Factor 13
11
5th Monika Linkyte
MAC Macedonia MKTV X-Factor 2
17
3rd Karolina Gočeva
MLT Malta PBS X-Factor 11
13
7th Claudia Faniello
MLD Moldova TRM X-Factor 11
8
10th Boris Covali
MON Monaco TMC X-Factor 12
3
11th Lise Darly
MNT Montenegro RTCG X-Factor 9
15
7th Andrea Demirović
NED Netherlands AVRO X-Factor 5
19
2nd Rochelle Perts
Sharon Kips
Lisa Hordijk
NOR Norway NRK X-Factor 4
17
1st Tone Damli
PHI Philippines ABS-CBN X-Factor 2
1
3rd Charice
POL Poland TVP X-Factor 7
16
4th Magdalena Tul
Filip Mettler
POR Portugal RTP X-Factor 5
10
5th Catarina Pereira
ROM Romania TVR X-Factor 4
17
3rd Andrei Leonte
RUS Russia Channel 1 X-Factor 11
13
1st Dina Garipova
SMA San Marino SMRTV X-Factor 11
5
13th Valentina Monetta
SRB Serbia RTS X-Factor 1
16
3rd Sara Jovanović
SLV Slovakia STV X-Factor 5
5
8th TWiiNS
SLO Slovenia RTVSLO X-Factor 5
13
11th Nika Zorjan
SPA Spain RTVE X-Factor 1
20
1st Ruth Lorenzo
SWE Sweden SVT X-Factor 2
22
1st Anna Bergendahl
Alcazar
Sanna Nielsen
Timoteij
Loreen
Stockholm Syndrome
SWI Switzerland SRG SSR X-Factor 11
13
4th Jesse Rich
TUR Turkey TRT X-Factor 13
4
8th Sertab Erener
UKR Ukraine NTU X-Factor 5
18
4th Ani Lorak
Daria Kovtun
UK United Kingdom BBC X-Factor 1
23
1st Joe McElderry
Shayne Ward
Alexandra Burke
Jade Ewen
The Saturdays
Blue
Amelia Lily
Sam Bailey
USA United States CNBC X-Factor 1
4
1st Fifth Harmony