FANDOM


X-Factor 23
Gloriouis
XFactor23-logo
Redatelj Simon Cowell
TV domaćin WTV WTV
Mjesto Wonderland Wonderland
Pobjednik USA Fifth Harmony
Sustav glasovanja
Semifinal: 50% Televoting 50% Jury
Final: 100% Televoting
Broj natjecatelja 32
X-Factor
◄22    Wiki Eurovision Heart (Infobox)    24►

X-Factor 23 je dvadeset treća sezona wonderlandskog X-Factora. Sudjelovale su 32 zemlje diljem Europe. Titulu najboljeg odnijela je američka grupa Fifth Harmony dok je drugo mjesto osvojila švedska grupa JEM. Natjecatelji su podijeljeni u četiri kategorije: dečki, djevojke, iznad 28 i grupe. Dečke je pripremao Simon Cowell, djevojke Mel B, iznad 28 Cheryl Fernandez-Versini a grupe Rita Ora. Show je vodio Dermot O'Leary. Od 19. sezone, u prva tri kruga natjecatelji će pjevati dvije pjesme. Nakon otpjevanog prvog kruga, pola kandidata će se direktno plasirati u idući krug, onaj s najmanje glasova će biti izbačen, a ostali će morati u drugi krug, u kojem dva natjecatelja idu u tzv. final showdown, u kojem će žiri jednog kandidata poslati kući a jednog spasiti. Od četvrtog do osmog eliminacijskog kruga, samo će dva kandidata ići u final showdown. U polufinalu omjer glasova bio je 50:50. U finalu je isključivo publika birala pobjednika.


Auditions Edit

# Country Artist Song Cowell Cheryl Mel B Rita Point Result
Boys
01 GER Germany Richard Geldner Use Somebody
4
Advanced
02 GRE Greece Loukas Giorkas To Party
4
Out
03 UK United Kingdom Luke Friend Cannonball
4
Advanced
04 POR Portugal Diogo Santos Keep Your Head Up
4
Advanced
05 POL Poland Artem Furman The Lazy Song
4
Advanced
06 LAT Latvia Ralfs Eilands Cirks
4
Out
07 LIT Lithuania Žygimantas Don't Wake Me Up
4
Advanced
08 ISR Israel Ben Golan Titanium
4
Advanced
Girls
01 UKR Ukraine Daria Kovtun I Surrender
4
Advanced
02 NOR Norway Linnea Dale High Hopes
4
Out
03 MLD Moldova Cristina Croitoru Never Fall Again
4
Advanced
04 KOS Kosovo Arilena Ara Billie Jean
4
Advanced
05 SRB Serbia Sara Jovanović Unconditionally
4
Advanced
06 SLO Slovenia Nika Zorjan Euphoria
4
Advanced
07 FRA France Sarah Manesse Rolling in the Deep
4
Advanced
08 SPA Spain Maria Villalon La Lluvia
4
Out
Over 28s
01 IRE Ireland Donna McCaul Mercy
4
Out
02 HUN Hungary Kallay Saunders Running
4
Advanced
03 MAC Macedonia Daniel Kajmakoski Counting Stars
4
Advanced
04 CRO Croatia Saša Lozar Nobody To Love
4
Advanced
05 MLT Malta Chiara Angel
4
Advanced
06 SWI Switzerland Yasmina Hunzinger Listen
4
Advanced
07 ITA Italy Emma Marrone La Mia Citta
4
Advanced
08 DEN Denmark Ida Corr Let Me Think About It
4
Out
Groups
01 ROM Romania November Love the Way You Life
4
Advanced
02 BLG Belgium Lester & Abdou The One
4
Advanced
03 NED Netherlands B-Brave Without You
4
Advanced
04 AUT Austria Trackshittaz Woki mit deim Popo X X
2
Out
05 USA United States Fifth Harmony Impossible
4
Advanced
06 SWE Sweden JEM Love Trigger
4
Advanced
07 MNT Montenegro Djomla KS & Firuca Ključevi od anđela
4
Advanced
08 RUS Russia Dehydrated Alive Underground X X X X
0
Out


Judges House Edit

Boys Edit

  • Mentor: Simon Cowell
  • Assistant: Marc Anthony
  • Location: Madrid, Spain
  • Group Performance: "Nobody To Love" by Sigma
  • Solo Performance: "All of Me" by John Legend
  • Notes: (S) Singing, (P) Performance, (A) Arrangement
Candidate Group Performance Solo Performance Score Result
S P A S P A
POL Artem Furman
10
9
10
10
10
10
59
Advanced
LIT Žygimantas
9
10
10
9
10
10
58
Out
POR Diogo Santos
9
9
10
9
10
10
57
Out
ISR Ben Golan
9
10
10
10
10
10
59
Advanced
GER Richard Geldner
10
9
10
10
10
10
59
Advanced
UK Luke Friend
10
10
10
9
10
10
59
Advanced

Girls Edit

  • Mentor: Mel B
  • Assistant: Geri Halliwell
  • Location: London, United Kingdom
  • Group Performance: "Rather Be" by Clean Bandit
  • Solo Performance: "Break Free" by Ariana Grande
  • Notes: (S) Singing, (P) Performance, (A) Arrangement
Candidate Group Performance Solo Performance Score Result
S P A S P A
SRB Sara Jovanović
10
10
10
10
10
10
60
Advanced
KOS Arilena Ara
9
10
10
9
10
10
58
Out
SLO Nika Zorjan
10
10
10
10
10
10
60
Advanced
FRA Sarah Manesse
10
8
10
10
10
10
58
Out
UKR Daria Kovtun
10
10
10
10
10
10
60
Advanced
MLD Cristina Croitoru
10
9
10
10
10
10
59
Advanced

Over 28s Edit

  • Mentor: Cheryl Fernandez-Versini
  • Assistant: will.i.am
  • Location: Cape Town, South Africa
  • Group Performance: "Outside" by Ellie Goulding
  • Solo Performance: "Why'd You Only..." by Arctic Monkeys
  • Notes: (S) Singing, (P) Performance, (A) Arrangement
Candidate Group Performance Solo Performance Score Result
S P A S P A
SWI Yasmina Hunzinger
10
10
10
10
10
10
60
Advanced
CRO Saša Lozar
10
10
10
10
10
10
60
Advanced
ITA Emma Marrone
9
10
10
9
10
10
58
Advanced
MAC Daniel Kajmakoski
9
9
10
10
10
10
58
Out
HUN Kallay Saunders
10
10
10
10
10
10
60
Advanced
MLT Chiara
9
9
10
9
9
10
56
Out

Groups Edit

  • Mentor: Rita Ora
  • Assistant: Iggy Azalea
  • Location: Sydney, Australia
  • Group Performance: "Dangerous" by David Guetta
  • Solo Performance: "We Found Love" by Rihanna
  • Notes: (S) Singing, (P) Performance, (A) Arrangement
Candidate Group Performance Solo Performance Score Result
S P A S P A
SWE JEM
9
10
10
10
10
10
59
Advanced
NED B-Brave
9
10
10
10
10
10
59
Advanced
USA Fifth Harmony
10
10
10
10
10
10
60
Advanced
MNT Djomla KS & Firuca
8
9
9
9
9
9
53
Out
ROM November
9
10
10
8
10
10
57
Out
BLG Lester & Abdou
9
10
10
9
9
10
57
Advanced


Categories Edit

Category Acts
Boys (Cowell) Artem Furman Ben Golan Luke Friend Richard Geldner
Girls (Mel B) Cristina Croitoru Daria Kovtun Nika Zorjan Sara Jovanović
Over 28s (Fernan.-Versini) Emma Marrone Kallay Saunders Saša Lozar Yasmina Hunzinger
Groups (Ora) B-Brave Fifth Harmony JEM Lester & Abdou


Elimination Round 1 Edit

# Country Artist Song Televoting Mentor Place Result
Round 1
01 ISR Israel Ben Golan Titanium 32 661 Cowell 13 Round 2
02 SLO Slovenia Nika Zorjan Euphoria 36 218 Mel B 7 Safe
03 SWI Switzerland Yasmina Hunzinger Listen 36 284 Cheryl 6 Safe
04 BLG Belgium Lester & Abdou The One 26 548 Ora 16 Eliminated
05 GER Germany Richard Geldner Use Somebody 30 897 Cowell 14 Round 2
06 MLD Moldova Cristina Croitoru Never Fall Again 34 270 Mel B 10 Round 2
07 HUN Hungary Kallay Saunders Running 38 842 Cheryl 3 Safe
08 NED Netherlands B-Brave Without You 35 935 Ora 8 Safe
09 UK United Kingdom Luke Friend Cannonball 35 852 Cowell 9 Round 2
10 SRB Serbia Sara Jovanović Unconditionally 36 339 Mel B 5 Safe
11 CRO Croatia Saša Lozar Nobody To Love 33 593 Cheryl 12 Round 2
12 USA United States Fifth Harmony Impossible 38 506 Ora 4 Safe
13 POL Poland Artem Furman The Lazy Song 30 844 Cowell 15 Round 2
14 UKR Ukraine Daria Kovtun I Surrender 39 255 Mel B 1 Safe
15 ITA Italy Emma Marrone La Mia Citta 34 003 Cheryl 11 Round 2
16 SWE Sweden JEM Love Trigger 39 071 Ora 2 Safe
Round 2 (X Factor Wonderland Winners)
# Country Artist Song Televoting Mentor Place Result
01 POL Poland Artem Furman Price Tag 33 683 Cowell 14 Bottom
02 MLD Moldova Cristina Croitoru Skyscraper 37 771 Mel B 12 Safe
03 GER Germany Richard Geldner No Promises 33 616 Cowell 15 Bottom
04 ITA Italy Emma Marrone The Silence 37 824 Cheryl 11 Safe
05 ISR Israel Ben Golan Breathing 34 438 Cowell 13 Safe
06 CRO Croatia Saša Lozar Love On Repeat 38 052 Cheryl 10 Safe
07 UK United Kingdom Luke Friend The Climb 38 975 Cowell 9 Safe
Final showdown
# Country Artist Song Cowell Cheryl Mel B  Ora  Point Result
01 POL Poland Artem Furman The Lazy Song X X 2 Eliminated
02 GER Germany Richard Geldner Use Somebody X 1 Safe
  • Simon Cowell je odbio glasovati, jer su oba izvođača u njegovom timu.


Elimination Round 2 Edit

# Country Artist Song Televoting Mentor Place Result
Round 1
01 ITA Italy Emma Marrone Dimentico Tutto 31 034 Cheryl 13 Round 2
02 SRB Serbia Sara Jovanović We Found Love 37 965 Mel B 4 Safe
03 SWE Sweden JEM Alone 39 278 Ora 2 Safe
04 UK United Kingdom Luke Friend Run 36 052 Cowell 7 Safe
05 CRO Croatia Saša Lozar Hero 34 127 Cheryl 9 Round 2
06 UKR Ukraine Daria Kovtun Fever 39 324 Mel B 1 Safe
07 USA United States Fifth Harmony Stronger 39 222 Ora 3 Safe
08 GER Germany Richard Geldner Not Over You 31 158 Cowell 12 Round 2
09 HUN Hungary Kallay Saunders My Baby 37 931 Cheryl 5 Safe
10 SLO Slovenia Nika Zorjan Čas za nas 36 404 Mel B 6 Safe
11 NED Netherlands B-Brave Treasure 35 995 Ora 8 Round 2
12 ISR Israel Ben Golan Born For Me 29 701 Cowell 14 Eliminated
13 SWI Switzerland Yasmina Hunzinger Baby Love 32 845 Cheryl 11 Round 2
14 MLD Moldova Cristina Croitoru My Heart 32 862 Mel B 10 Round 2
Round 2 (Lady Gaga songs)
# Country Artist Song Televoting Mentor Place Result
01 NED Netherlands B-Brave Poker Face 37 688 Ora 8 Safe
02 CRO Croatia Saša Lozar Paparazzi 35 853 Cheryl 10 Safe
03 MLD Moldova Cristina Croitoru Alejandro 35 016 Mel B 11 Safe
04 ITA Italy Emma Marrone Bad Romance 33 691 Cheryl 13 Bottom
05 GER Germany Richard Geldner Born This Way 33 744 Cowell 12 Bottom
06 SWI Switzerland Yasmina Hunzinger Edge of Glory 35 932 Cheryl 9 Safe
Final showdown
# Country Artist Song Cowell Cheryl Mel B  Ora  Point Result
01 ITA Italy Emma Marrone Dimentico Tutto X X 2 Eliminated
02 GER Germany Richard Geldner Not Over You X X 2 Safe
  • Pošto je došlo do izjednačenja, pravila kažu da ispada onaj izvođač koji je skupio manje glasova publike; u ovom slučaju, to je Emma.


Elimination Round 3 Edit

# Country Artist Song Televoting Mentor Place Result
Round 1
01 SLO Slovenia Nika Zorjan Nobody's Perfect 36 846 Mel B 6 Safe
02 USA United States Fifth Harmony Set Fire to the Rain 39 621 Ora 2 Safe
03 HUN Hungary Kallay Saunders Juliet 35 428 Cheryl 10 Round 2
04 MLD Moldova Cristina Croitoru Fight For Love 33 262 Mel B 11 Round 2
05 GER Germany Richard Geldner Sex On Fire 31 933 Cowell 12 Eliminated
06 NED Netherlands B-Brave With You 36 127 Ora 8 Round 2
07 SWI Switzerland Yasmina Hunzinger Heavy On My Heart 35 509 Cheryl 9 Round 2
08 UKR Ukraine Daria Kovtun I Need a Hero 40 254 Mel B 1 Safe
09 UK United Kingdom Luke Friend We are Young 36 795 Cowell 7 Round 2
10 SWE Sweden JEM Wild Ones 39 302 Ora 4 Safe
11 CRO Croatia Saša Lozar Stay With Me 37 011 Cheryl 5 Safe
12 SRB Serbia Sara Jovanović Bleeding Love 39 367 Mel B 3 Safe
Round 2 (Jury songs)
# Country Artist Song Televoting Mentor Place Result
01 UK United Kingdom Luke Friend RIP 38 384 Cowell 10 Bottom
02 SWI Switzerland Yasmina Hunzinger Parachute 38 523 Cheryl 7 Safe
03 MLD Moldova Cristina Croitoru Feels So Good 34 005 Mel B 11 Bottom
04 NED Netherlands B-Brave Black Widow 38 457 Ora 8 Safe
05 HUN Hungary Kallay Saunders Promise This 38 412 Cheryl 9 Safe
Final showdown
# Country Artist Song Cowell Cheryl Mel B  Ora  Point Result
01 UK United Kingdom Luke Friend We are Young X X 1 Safe
02 MLD Moldova Cristina Croitoru Fight For Love X X 3 Eliminated
  • Pošto je došlo do izjednačenja, pravila kažu da ispada onaj izvođač koji je skupio manje glasova publike; u ovom slučaju, to je Cristina.

Elimination Round 4 Edit

# Country Artist Song Televoting Mentor Place Result
01 CRO Croatia Saša Lozar Drunk In Love 36 963 Cheryl 8 Safe
02 SWE Sweden JEM On The Floor 39 002 Ora 4 Safe
03 SRB Serbia Sara Jovanović S&M 39 149 Mel B 3 Safe
04 UK United Kingdom Luke Friend I Will Wait 36 314 Cowell 9 Bottom
05 NED Netherlands B-Brave Closer 36 206 Ora 10 Bottom
06 UKR Ukraine Daria Kovtun Une vie d'amour 39 862 Mel B 2 Safe
07 SWI Switzerland Yasmina Hunzinger I Still Believe 37 039 Cheryl 7 Safe
08 USA United States Fifth Harmony Sledgehammer 41 754 Ora 1 Safe
09 SLO Slovenia Nika Zorjan Listen 37 427 Mel B 6 Safe
10 HUN Hungary Kallay Saunders I Love You 37 615 Cheryl 5 Safe
Final showdown
# Country Artist Song Cowell Cheryl Mel B  Ora  Point Result
01 UK United Kingdom Luke Friend I Will Wait X 1 Safe
02 NED Netherlands B-Brave Closer X X X 3 Eliminated


Elimination Round 5 Edit

# Country Artist Song Televoting Mentor Place Result
01 UKR Ukraine Daria Kovtun Sneg 39 866 Mel B 4 Safe
02 HUN Hungary Kallay Saunders Play My Song 37 170 Cheryl 7 Safe
03 SWE Sweden JEM Starships 40 146 Ora 1 Safe
04 SLO Slovenia Nika Zorjan Ladadidej 37 241 Mel B 6 Safe
05 CRO Croatia Saša Lozar Say Something 36 909 Cheryl 9 Bottom
06 USA United States Fifth Harmony BO$$ 40 058 Ora 2 Safe
07 SRB Serbia Sara Jovanović Ljubav je svuda 39 912 Mel B 3 Safe
08 SWI Switzerland Yasmina Hunzinger When You Believe 36 957 Cheryl 8 Bottom
09 UK United Kingdom Luke Friend Skinny Love 37 384 Cowell 5 Safe
Final showdown
# Country Artist Song Cowell Cheryl Mel B  Ora  Point Result
01 CRO Croatia Saša Lozar Say Something X X 2 Eliminated
02 SWI Switzerland Yasmina Hunzinger When You Believe 0 Safe
  • Cheryl je odbila glasovati, jer su oba izvođača u njezinom timu. Simon i Mel B su glasovali protiv Saše, stoga Ritin glas nije bio potreban.


Elimination Round 6 Edit

# Country Artist Song Televoting Mentor Place Result
01 USA United States Fifth Harmony Skyscraper 40 257 Ora 2 Safe
02 SLO Slovenia Nika Zorjan Nasmeh življenja 37 208 Mel B 6 Safe
03 SWI Switzerland Yasmina Hunzinger Hallelujah 37 291 Cheryl 5 Safe
04 UKR Ukraine Daria Kovtun Pardonne 39 005 Mel B 4 Safe
05 HUN Hungary Kallay Saunders Fly 37 096 Cheryl 8 Bottom
06 UK United Kingdom Luke Friend Stand By Me 37 143 Cowell 7 Bottom
07 SRB Serbia Sara Jovanović Moves Like Jagger 39 762 Mel B 3 Safe
08 SWE Sweden JEM I Got A Feeling 40 844 Ora 1 Safe
Final showdown
# Country Artist Song Cowell Cheryl Mel B  Ora  Point Result
01 HUN Hungary Kallay Saunders Fly X X 2 Eliminated
02 UK United Kingdom Luke Friend Stand By Me X X 2 Safe
  • Pošto je došlo do izjednačenja, pravila kažu da ispada onaj izvođač koji je skupio manje glasova publike; u ovom slučaju, to je Kallay.


Elimination Round 7 Edit

# Country Artist Song Televoting Mentor Place Result
01 SRB Serbia Sara Jovanović Sweet Dreams 40 014 Mel B 3 Safe
02 SWI Switzerland Yasmina Hunzinger Hold On Tight 37 192 Cheryl 7 Bottom
03 UK United Kingdom Luke Friend Stay With Me 37 308 Cowell 5 Safe
04 UKR Ukraine Daria Kovtun Breakaway 39 689 Mel B 4 Safe
05 USA United States Fifth Harmony Hero 41 056 Ora 1 Safe
06 SWE Sweden JEM Ghetto Superstar 40 827 Ora 2 Safe
07 SLO Slovenia Nika Zorjan Po dežju 37 245 Mel B 6 Bottom
Final showdown
# Country Artist Song Cowell Cheryl Mel B  Ora  Point Result
01 SWI Switzerland Yasmina Hunzinger Hold On Tight X X X 3 Eliminated
02 SLO Slovenia Nika Zorjan Po dežju X 1 Safe


Elimination Round 8 Edit

# Country Artist Song Televoting Mentor Place Result
01 UKR Ukraine Daria Kovtun Power Of Love 39 943 Mel B 4 Safe
SLO Slovenia Nika Zorjan 37 871 Mel B 5 Bottom
02 SWE Sweden JEM Give Me Everything 41 336 Ora 2 Safe
USA United States Fifth Harmony 41 604 Ora 1 Safe
03 SRB Serbia Sara Jovanović Burn 40 245 Mel B 3 Safe
UK United Kingdom Luke Friend 37 819 Cowell 6 Bottom
Final showdown
# Country Artist Song Cowell Cheryl Mel B  Ora  Point Result
01 SLO Slovenia Nika Zorjan Power Of Love X X 2 Safe
02 UK United Kingdom Luke Friend Burn X X 2 Eliminated
  • Pošto je došlo do izjednačenja, pravila kažu da ispada onaj izvođač koji je skupio manje glasova publike; u ovom slučaju, to je Luke.


Semifinal Edit

  • Theme: Eurovision Song Contest TOP 5
# Country Artist Song Televoting Jury Score Place Result
% P
01 SRB Serbia Sara Jovanović Satellite (Lena) 20 150 155 305 3 Safe
02 USA United States Fifth Harmony Believe (Dima) 22 165 170 335 2 Safe
03 SLO Slovenia Nika Zorjan Undo (Sanna) 14 105 122 227 5 Eliminated
04 SWE Sweden JEM Popular (Eric) 26 196 148 344 1 Safe
05 UKR Ukraine Daria Kovtun Gravity (Zlata) 18 135 157 292 4 Safe


Final Edit

Artist Country Song 1
(Pop/Ballad)
Song 2
(Rnb/Dance)
Televoting Place Result
JEM SWE 1 On The Floor Love Trigger 62 672 2 Safe
Daria Kovtun UKR 2 I Surrender I Need a Hero 58 017 4 Out
Fifth Harmony USA 3 Skyscraper Sledgehammer 62 935 1 Safe
Sara Jovanović SRB 4 Unconditionally S&M 58 044 3 Out


Grand Final Edit

Country Artist Song (jury's choice) Song (own choice) Votes Result
SWE Sweden JEM 01 Starships 03 Love Trigger 68 275 Runner-up
USA United States Fifth Harmony 02 Hero 04 Sledgehammer 65 934 Winner


Results Edit

 
Candidates Elimination Rounds Final Rounds
1 2 3 4 5 6 7 8 SF Final
R1 R2 R1 R2 R1 R2 R1 R2
Fifth Harmony
Saved
4th
Saved
3rd
Saved
2nd
Saved
1st
Saved
2nd
Saved
2nd
Saved
1st
Saved
1st
Saved
2nd
Saved
1st
Winner
1st
JEM
Saved
2nd
Saved
2nd
Saved
4th
Saved
4th
Saved
1st
Saved
1st
Saved
2nd
Saved
2nd
Saved
1st
Saved
2nd
Silver
2nd
Sara
Saved
5th
Saved
4th
Saved
3rd
Saved
3rd
Saved
3rd
Saved
3rd
Saved
3rd
Saved
3rd
Saved
3rd
Bronze
3rd
Daria
Saved
1st
Saved
1st
Saved
1st
Saved
2nd
Saved
4th
Saved
4th
Saved
4th
Saved
4th
Saved
4th
Failed
4th
Nika
Saved
7th
Saved
6th
Saved
6th
Saved
6th
Saved
6th
Saved
6th
Bottom
6th
Bottom
5th
Failed
5th
Luke
Saved
9th
Saved
9th
Saved
7th
Saved
7th
Bottom
10th
Bottom
9th
Saved
5th
Bottom
7th
Saved
5th
Failed
6th
Yasmina
Saved
6th
Saved
11th
Saved
9th
Saved
9th
Saved
7th
Saved
7th
Bottom
8th
Saved
5th
Failed
7th
Kallay
Saved
3rd
Saved
5th
Saved
10th
Saved
9th
Saved
5th
Saved
7th
Failed
8th
Saša
Saved
12th
Saved
10th
Saved
9th
Saved
10th
Saved
5th
Saved
8th
Failed
9th
B-Brave
Saved
8th
Saved
8th
Saved
8th
Saved
8th
Saved
8th
Failed
10th
Cristina
Saved
10th
Saved
12th
Saved
10th
Saved
11th
Saved
11th
Failed
11th
Richard
Saved
14th
Bottom
15th
Saved
12th
Bottom
12th
Failed
12th
Emma
Saved
11th
Saved
11th
Saved
13th
Failed
13th
Ben
Saved
13th
Saved
13th
Failed
14th
Artem
Saved
15th
Failed
14th
Lester & Abdou
Failed
16th